Dlaczego ludzie zdradzają? Najczęstsze powody zdrady.

Szukasz pomocy?

Dlaczego ludzie zdradzają? Najczęstsze powody zdrady.

Prywatny Detektyw Rybnik

Ludzie mają ze sobą to wspólnego, że się różnią. Tak samo jest ze zdradami. Aby poznać ich genezę należałoby dokonać analizy każdego przypadku z osobna. Można jednak wyróżnić kilka czynników, które wpływają na stałość związku małżeńskiego.

Podajemy najczęstsze powody zdrady.

Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez Centrum Badania Opinii Społecznej, najczęstszą przyczyną zdrady jest alkohol. Spożycie napojów wyskokowych sprzyja rozluźnieniu relacji i otwarciu na zachowania ryzykowne, bez analizy ich konsekwencji. Osoby takie często pod dojściu do siebie żałują swoich czynów i pragną o nich zapomnieć.

Kolejną przyczyną jest chęć odpłacenia partnerowi za zdradę. Jest to rodzaj zemsty. Ty mnie zdradziłaś/ zdradziłeś, to ja odpłacę Ci tym samym. W takich przypadkach często chodzi o sam akt zdrady, bez szczególnego związku z emocjami zdradzonego partnera.

Zdrady mają również swoją genezę w nieudanym życiu seksualnym. Brak zrozumienia potrzeb seksualnych partnera, różnice w libido to problem. Utrata bliskości z partnerem może być przyczyną poszukiwań innego partnera, zaspakajającego te potrzeby.

Punktem krytycznym, wpływającym na wierność jest okres ciąży i macierzyństwa, szczególnie w początkowym okresie, kiedy kobieta całą uwagę skupia na nowo narodzonym dziecku i jest zbyt zmęczona, aby obdarzyć małżonka zainteresowaniem na wcześniejszym poziomie. Mężczyzna czuje się odstawiony na bok, niepotrzebny, szuka uwagi i potwierdzenia swojej męskości w objęciach innej kobiety.

Wyniki badań.

Jak wynika z badań prof. Zbigniewa Izdebskiego, opublikowanych w książce „Seksualność Polaków na początku XXI wieku”, 51% osób zdradzających, robi to jednorazowo. Badania wskazują, iż główną przyczyną jest alkohol (39%). Najczęstsze miejsca w których osoby zdradzające znajdują partnerów to praca (22%), samotnie spędzany urlop (17%) lub delegacja (12%). Badania Pana profesora potwierdzają, iż zdrady dopuszczają się zarówno mężczyźni, jak i kobiety. W badanej grupie osób, przyznało się do zdrady 25% mężczyzn i 15% kobiet.

Pojęcie zdrady może być różnie pojmowane. Dla jednych jest to akt seksualny, dla innych już sam flirt, czy sms do innej osoby jest zdradą. Dlatego warto przepracować ten temat w związku, aby obie strony miały świadomość jakie zachowania uznawane są przez partnera za zdradę.

O tym czym jest zdrada i jakie zachowania są interpretowane jako zdrada na sali rozpraw, przeczytacie w naszym artykule.